OBCHODY DNIA AUTYZMU W SŁONECZNEJ CHATCE

„Jest taki świat, w którym światło pachnie, dźwięki mają barwę, a słowa smakują. Ten świat jest tuż obok, ale nam – normalsom – przechodzi zwykle koło nosa.
To świat AUTYZMU.

Jego czytanie nie jest łatwe. Staje się łatwiejsze, gdy tylko ośmielisz się spojrzeć.
Bez udawania, że nie widzisz”.

2 kwietnia obchodziliśmy  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Również SŁONECZCZNA CHATKA przyłączyła się do tych obchodów. Na zajęciach dzieci w przystępny sposób zapoznały się z wiadomościami na temat autyzmu oglądając film edukacyjny, rozmawiając z nauczycielkami, rysując niebieskie serduszka na znak solidarności z rówieśnikami dotkniętymi tym zaburzeniem.

Przygotowały: Ewa Bąk i Anna Kolp

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.