WITAMY W NOWYM PRZEDSZKOLU

Opublikowane przez przedszkole2 w dniu

138784-stopka1

3 września 2018 r.  SŁONECZNA CHATKA wita wszystkich przedszkolaków w nowym budynku przy ul. Sądowej 9A. Projekt „Program edukacji przedszkolnej dla Przedszkola Nr 2 w Lublińcu” jest realizowany przez Gminę Lubliniec, a dofinansowany z Funduszy Europejskich.

czytaj dalej

Przedszkole jest czynne w godz. 5.30- 17.00.

Pracujemy w 4 grupach:

„MOTYLKI”– dzieci 6-5 letnie

BIEDRONKI”- dzieci 4- 5 letnie

„PSZCZÓŁKI”– dzieci 3-4 letnie

„ŻABKI”– dzieci 2,5- 3 letnie.

Początek roku szkolnego to bardzo trudny okres dla wielu osób: dla dzieci, rodziców, a także dla nas nauczycieli:

  • dla dzieci: – bo po raz pierwszy, na poważnie są bez rodziców. W ich życiu zmienia się bardzo dużo: miejsce, w którym przebywają większość dnia, jedzenie, zwyczaje.

  • dla rodziców: – bo oddają dziecko w obce ręce, tęsknią za nim i martwią się jak sobie poradzi.

  • dla nauczycieli: – bo prawie 25 osobową grupę nowych dzieci muszą poznać, zabawić, jak również uspokajać zdenerwowanych rodziców.

Warto więc już przyzwyczajać dziecko do krótkich rozstań , dążyć do tego, aby mowa dziecka była zrozumiała dla otoczenia, zadbać o to, aby pociecha umiała zadawać pytania, poprosić, upomnieć się o coś, sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, pozwalać dziecku samodzielnie się ubierać, jeść i korzystać z toalety.

Mamo i Tato:

  • Staraj się wyrobić w dziecku pozytywny stosunek do przedszkola,

  • Dużo rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, poinformuj o tym, co będzie mogło tam robić, ale pamiętaj, żeby nie idealizować obrazu przedszkola, tylko przedstawić go w sposób realny.

  • Nie zabieraj dziecka z powrotem do domu, gdy płacze przy rozstaniu. Gdy raz ulegniesz, potem będzie jeszcze trudniej, a dziecko będzie oczekiwało, że następnym razem również łzami wymusi kolejny powrót do domu.

  • Jeśli trudno jest Ci się rozstać z dzieckiem, przez pierwsze dni poproś drugiego rodzica, babcię, dziadka lub ciocię
    o przyprowadzanie dziecka do przedszkola. Stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w przedszkolu. Przez pierwsze kilka dni odbieraj dziecko po 4 -5 godzinach, ponieważ ma ono inne poczucie czasu i czas przebywania poza domem wydaje mu się dłuższy niż jest w rzeczywistości.

  • Odbieraj dziecko z przedszkola o ustalonej wspólnie porze.

  • Zawsze dotrzymuj słowa –dzięki temu dziecko będzie miało poczucie bezpieczeństwa. – Nie pytaj: „Jak minął Ci dzień
    w przedszkolu?”, „Dużo płakałeś?”, „Co jadłeś?”. – Zapytaj raczej:„W co się bawiłeś?”, „Jak nazywa się Twój kolega?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać o przedszkolu, nie zmuszaj go. Przyjdzie moment, że samo będzie miało potrzebę podzielić się swoimi wrażeniami. Skup się wtedy w rozmowie na jego nastroju, relacjach z dziećmi z grupy czy wspólnych zabawach.

  • Podejmij współpracę z nauczycielem. Zasadą jej działania powinno być wzajemne zaufanie. Zgłaszaj się do nauczyciela ze swoimi rozterkami czy pytaniami odnośnie funkcjonowania dziecka. Nauczyciel jest osobą, która bezpośrednio obserwuje Twoje dziecko w grupie przedszkolnej, dlatego z pewnością szybko rozwieje niepotrzebne wątpliwości czy wspomoże radą.

pobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plik

Każdy przedszkolak mieć powinien:

  1. Wygodne, łatwe do zdjęcia i założenia ubranie

  2. Kapcie na białej podeszwie uniemożliwiające poślizg

  3. Worek z kompletem ubrań – łącznie z bielizną – na zmianę-zostawiamy w szatni.

  4. Chusteczki higieniczne w pudełku.

pobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plikpobrany plik

 

Przejdź do treści Przejdź do menu