Drodzy Rodzice!

Dlaczego strajkujemy My, Nauczyciele?

Większość z Państwa sądzi, że główną przyczyną podjęcia przez nas akcji protestacyjnej są żądania finansowe związane z podwyżką płac. Tak, nie ukrywamy, to jedno z naszych roszczeń.
Jednak istotą strajku jest – godność wykonywania zawodu nauczyciela!

Informujemy, że nasz czas pracy w tygodniu, to nie tylko 25 godz. pracy z dziećmi, ale często ponad 40-togodzinny tygodniowy wymiar czasu (wg Instytutu Badań Edukacyjnych – 47 godz.), który m.in. obejmuje:

– metodyczne i merytoryczne przygotowanie się do zajęć,

– udział w radach pedagogicznych,

– liczne szkolenia (wewnątrzprzedszkolne i zewnętrzne),

– ciągłe dokształcanie się w formie: kursów kwalifikacyjnych, studiów podyplomowych (n-el pracujący w przedszkolu integracyjnym powinien mieć odpowiednie kwalifikacje – oligofrenopedagogika, surdopedagogika, tyflopedagogika, neurologopedia i wiele innych),

– przygotowanie wielu pomocy dydaktycznych oraz dekoracji na różne wydarzenia przedszkolne,

– tworzenie scenariuszy uroczystości środowiskowych w ramach kultywowania tradycji narodowej, programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola, itp.

– trudną i odpowiedzialną pracę wychowawczą, w której wspieramy Państwa trud wychowawczy
w kształtowaniu młodego pokolenia, jego systemu wartości, ich charakterów, nabywaniu przez nich różnorodnych kompetencji,

– prowadzenie: zebrań z rodzicami, specjalnych spotkań w sprawach wychowawczych, konsultacji  i rozmów indywidualnych, konsultacji ze specjalistami tj. rehabilitantem, logopedą, psychologiem, terapeutą pedagogicznym,

– opiekę, odpowiedzialność za zdrowie, życie wychowanków, a waszych dzieci podczas wycieczek,

zajęć dodatkowych,

– prowadzenie obszernej dokumentacji przedszkolnej (opracowywanie obserwacji, diagnozy gotowości szkolnej, opracowanie informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, diagnozy funkcjonalnej, opracowywanie planów miesięcznych, opracowywanie Indywidualnych Programów Edukacyjno – Terapeutycznych, przeprowadzanie ewaluacji wewnętrznej w placówce itd.).

Powyższe przykłady tylko w niewielkim stopniu obrazują zakres naszych obowiązków. Nadmieniamy również, że wiele z nich realizujemy z własnej pensji. Nie zawsze otrzymujemy za niektóre zadania adekwatne wynagrodzenie w porównaniu z innymi grupami zawodowymi.

Stanowczo sprzeciwiamy się opiniom, w których nasza grupa zawodowa jest krytykowana, oczerniana i często poniżana  przez rząd RP oraz wielu obywateli, którzy nie mają pełnego obrazu pracy nauczyciela.

Nie zgadzamy się też z wypowiedzią premiera rządu RP: „Nauczyciel ma troszeczkę więcej czasu wolnego w porównaniu do innych osób pracujących, ale nauczyciel chce więcej zarabiać.”

O opinię w tej kwestii – zapytajcie Nasze Rodziny, których życie bardzo często podporządkowane jest naszym obowiązkom zawodowym!

Na zakończenie pewna myśl. Możliwe, że strajk dla Nauczycieli w naszym kraju zakończy się fiaskiem, ale pamiętajcie, że „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać!”.

strajkujący Nauczyciele Przedszkola Miejskiego  nr 2
w Lublińcu