Wolontariat

Sprawozdanie z akcji charytatywnych w Przedszkolu Miejski nr 2 w Lublińcu „Słoneczna Chatka” w roku szkolnym 2023/2024.

Koordynatorzy akcji: Sylwia Patyna , Magdalena Wolka

AKCJATERMINOSIĄGNIĘTE CELE
1. Przystąpienie do kolejnej edycji Małego Wolontariatu8.09.2023r.Wystawa w holu przedszkolnym plakatów wykonanych przez wszystkie grupy przedszkolne  w celu informacyjnym o przystąpieniu do kolejnej edycji „Małego Wolontariatu” w roku szkolnym 2023/2024 W akcję zaangażowane był przedszkolaki oraz nauczyciele.
2. „Zbiórka  darów dla królików i gryzoni z Okienka życia w Lublińcu.”16-27.10.2023r.Zebrano środki higieniczne (ręczniki papierowe, rękawiczki, podkłady) oraz karmę dla zwierząt. Dary przekazano do Okienka życia dla królików i gryzoni w Lublińcu. W zbiórkę zaangażowani byli wszyscy pracownicy przedszkola oraz przedszkolaki z rodzicami.
3. „Mikołaj na Kresach”23.10-03.11.2023r.Zebrano paczkę z żywnością długoterminową, chemią, zabawkami oraz artykułami szkolnymi. W zbiórkę zaangażowani byli wszyscy pracownicy przedszkola oraz przedszkolaki z rodzicami.
4. „Szlachetna Paczka”11-15.12.2023r.Zebrano 11 paczek dla rodziny potrzebującej, które zawierały: żywność długoterminową, chemię, artykuły szkolne, ubrania, biżuterię, zabawki, wyposażenie domowe (ręczniki, pościele, garnki, kołdry itp. oraz nową kuchenkę gazową z butlą i osprzętem). W zbiórkę zaangażowani byli wszyscy pracownicy przedszkola oraz przedszkolaki z rodzicami. Wszystkie dary za sprawa koordynatora akcji  pani Magdaleny Wolka przekazano rodzinie potrzebującej – Pani Marcie z pięcioletnim siostrzeńcem.
5. „Mundurowi dla Darka”11. 02.2024r.Wywieszenie plakatu informującego w naszym przedszkolu o akcji „MUNDUROWI DLA DARKA”  w celu promocji honorowego krwiodawstwa. Zaproszenie do udziału 11 lutego 2024r  w spotkaniu w Centrum Przesiadkowe Herby w ramach pomocy dla Pana Dariusza, funkcjonariusza z ZK Herby
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II

ROK SZKOLNY 2021/22

AKCJA PLECACZEK

Wraz z placówkami oświatowymi naszego miasta oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach włączamy się do Akcji „Plecaczek” dla dzieci z Ukrainy.

Zbierać będziemy nowe plecaki wyposażone w najpotrzebniejsze artykuły papiernicze takie jak: piórnik, długopis, kredki, blok rysunkowy, ołówek, klej, farby itp.

Dary można składać także osobno np. tylko plecaczek.

Dary będziemy kompletować w zestawy i przekazywać dzieciom, które trafią do lublinieckich szkół i przedszkoli.

Zbiórka potrwa do końca marca.

AKCJA „DZIECI- DZIECIOM” na Ukrainie

W dniu 11 marca podsumowaliśmy kolejną TRZECIĄ AKCJĘ pomocy dzieciom z Ukrainy. Dzięki Państwa hojności przekazano dwa kartony ciepłych skarpet oraz rękawiczek dla dzieci, a także pampersy i ogrzewacze. Nie ustawajmy w niesieniu pomocy. O wszystkich bieżących akcjach informujemy na gazetce w holu przedszkola oraz na stronie internetowej i Classdojo.

Dziękujemy serdecznie za okazane serce.

Koordynatorki Małego Wolontariatu: Sylwia Patyna, Marta Dziuk- Żyłka

W naszym przedszkolu Mały Wolontariat działa prężnie od kilku lat. W  pierwszym półroczu tego roku szkolnego (od września 2021 do stycznia 2022) zorganizowano z powodzeniem  pięć akcji.

 1. Akcja zbierania nakrętek dla Oliwii – to akcja całoroczna dla pięcioletniej Oliwii  chorej na padaczkę lekooporną oraz mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe. Pozyskane z nakrętek fundusze rodzice dziewczynki  przeznaczają na terapię i rehabilitację córki.
 2. „Święty Mikołaj na Kresach”- to akcja organizowana przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach na rzecz potrzebujących Polaków na terenach Litwy, Ukrainy oraz Białorusi. Dzięki hojności społeczności przedszkolnej zebrano dużą ilości artykułów papierniczych (zeszyty, kredki, ołówki, plastelina, farby plakatowe, bloki rysunkowe, papier kolorowy i do ksero, kleje, gumki, temperówki, pędzle, nożyczki, linijki, długopisy, papiery ozdobne, dyplomy oraz 40 książek i kolorowanek). Zebrane artykuły osobiście przekazałam koordynatorowi akcji i prezesowi Towarzystwa ks. Ryszardowi Umańskiemu z parafii św. Wojciecha w Częstochowie.
 3. „Bieg do michy” druga edycja – celem tej akcji była zakup karmy i potrzebnych rzeczy dla podopiecznych Fundacji Ostoja dla zwierząt oraz promocja wolontariatu. Bieg wiązał się z uiszczeniem opłaty startowej według wybranego pakietu. Akcja miała charakter dobrowolny, chętne rodziny naszego przedszkola zgłaszały  same swój udział. .
 4. Akcja „Bo na święta mi się zdaje, każdy chce być Mikołajem”- to zbiórka środków higienicznych, pielęgnacyjnych, żywności oraz zabawek dla Hospicjum Domowego św. Franciszka w Katowicach, dla chorych podopiecznych oraz ich rodziców. Pozyskaliśmy aż 6 kartonów wyszczególnionych na plakacie środków, które przekazaliśmy organizatorom akcji.
 5. Miejska akcja charytatywna „Dzieciaki wspierają kociaki”- Mały Wolontariat nawiązał współpracę z Przedszkolem Miejskim nr 4 „Stebluś”, która zaowocowała zbiórką najbardziej potrzebnych rzeczy dla kotów, takich jak karma sucha i mokra, żwirek, podkłady higieniczne, ręczniki i koce. Zgromadzone rzeczy za pośrednictwem koordynatorów przekazano Stowarzyszeniu Pomocy Bezdomnym Kotom „Feliks” w Lublińcu.

Każda z wyżej wymienionych akcji cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców, za co z serca dziękujemy.                                                                                                                                                Koordynatorki:  Sylwia Patyna i Marta Dziuk- Żyłka

     We wrześniu 2018 r. w naszym przedszkolu zapoczątkowana została inicjatywa tzw. „Małego wolontariatu”, która ma za zadanie uczyć dzieci wrażliwości społecznej oraz pomagania innym.

W zamyśle chodzi nie tylko o angażowanie dzieci w działania, ale przede wszystkim o uświadomienie im czym jest pomoc oraz uwrażliwienie ich na potrzeby innych, szczególnie tych którzy są w naszym najbliższym otoczeniu. Podczas całego roku szkolnego 2018/2019 udało nam się przeprowadzić szereg akcji w które włączali się wszyscy pracownicy przedszkola, rodzice jak również dzieci. Dotychczas udało nam się przeprowadzić następujące akcje charytatywne:

 • Nasze przedszkolaki przez cały wrzesień z wielką chęcią i zaangażowaniem włączały się w zbiórkę kasztanów, które następnie przekazaliśmy Nadleśnictwu Lubliniec i które stanowiły pożywienie dla zwierząt leśnych podczas zimy.
 • W listopadzie organizowaliśmy zbiórkę „Góra grosza”. Zbieraliśmy drobne monety, by pomóc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną.
 • Przed świętami Bożego Narodzenia włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Nasze przedszkole wraz z rodzicami naszych wychowanków przygotowało świąteczną paczkę dla Piotrka, który porusza się na wózku inwalidzkim oraz jego rodziny.
 • W kwietniu zorganizowaliśmy zbiórkę ubrań dla rodziny naszej byłej wychowanki, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji losowej.
 • W maju dotarła do naszego przedszkola bardzo smutna wiadomość, iż u jednego z naszych wychowanków- Filipka z grupy Żabek zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. W związku z tym nasze Przedszkole bardzo szybko podjęło szereg akcji mających na celu wsparcie Filipka i jego rodziny pod względem finansowym oraz emocjonalnym.
 • Przez cały rok prowadzona jest również na terenie naszego przedszkola zbiórka nakrętek plastikowych dla chorego Karolka, jak również prowadzone są działania upowszechniające akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • Naszą ostatnią akcją w tym roku przedszkolnym była zbiórka pluszaków, które następnie przekazaliśmy Straży Pożarnej dla dzieci poszkodowanych w wypadkach.

Anna Świder- koordynator akcji

Przejdź do treści Przejdź do menu