Kontakt

Przedszkole Miejskie Nr 2 SŁONECZNA CHATKA ul. Sądowa 9A, 42-700 Lubliniec, e-mail: przedszkole_nr2_w_lublincu@interia.pl, tel. 34 351 14 02

Wolontariat

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest;
   nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

                                                                                                                                           Jan Paweł II

     We wrześniu 2018 r. w naszym przedszkolu zapoczątkowana została inicjatywa tzw. „Małego wolontariatu”, która ma za zadanie uczyć dzieci wrażliwości społecznej oraz pomagania innym.

W zamyśle chodzi nie tylko o angażowanie dzieci w działania, ale przede wszystkim o uświadomienie im czym jest pomoc oraz uwrażliwienie ich na potrzeby innych, szczególnie tych którzy są w naszym najbliższym otoczeniu. Podczas całego roku szkolnego 2018/2019 udało nam się przeprowadzić szereg akcji w które włączali się wszyscy pracownicy przedszkola, rodzice jak również dzieci. Dotychczas udało nam się przeprowadzić następujące akcje charytatywne:

  • Nasze przedszkolaki przez cały wrzesień z wielką chęcią i zaangażowaniem włączały się w zbiórkę kasztanów, które następnie przekazaliśmy Nadleśnictwu Lubliniec i które stanowiły pożywienie dla zwierząt leśnych podczas zimy.
  • W listopadzie organizowaliśmy zbiórkę „Góra grosza”. Zbieraliśmy drobne monety, by pomóc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną.
  • Przed świętami Bożego Narodzenia włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Nasze przedszkole wraz z rodzicami naszych wychowanków przygotowało świąteczną paczkę dla Piotrka, który porusza się na wózku inwalidzkim oraz jego rodziny.
  • W kwietniu zorganizowaliśmy zbiórkę ubrań dla rodziny naszej byłej wychowanki, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji losowej.
  • W maju dotarła do naszego przedszkola bardzo smutna wiadomość, iż u jednego z naszych wychowanków- Filipka z grupy Żabek zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. W związku z tym nasze Przedszkole bardzo szybko podjęło szereg akcji mających na celu wsparcie Filipka i jego rodziny pod względem finansowym oraz emocjonalnym.
  • Przez cały rok prowadzona jest również na terenie naszego przedszkola zbiórka nakrętek plastikowych dla chorego Karolka, jak również prowadzone są działania upowszechniające akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
  • Naszą ostatnią akcją w tym roku przedszkolnym była zbiórka pluszaków, które następnie przekazaliśmy Straży Pożarnej dla dzieci poszkodowanych w wypadkach.

Anna Świder- koordynator akcji

Przejdź do treści Przejdź do menu