Motylki poznają tradycje świąteczne
Kształtowanie patriotyzmu u dzieci to między innymi zapoznawanie ich z naszymi tradycjami, zwyczajami. W okresie przed świętami Bożego Narodzenia realizując nasz projekt edukacyjny „Jesteśmy Polką i Polakiem” przypominaliśmy sobie tradycje i obrzędy dotyczące tych świąt.
Tradycja jest międzypokoleniowym przekazem, zawierającym wierzenia, poglądy, normy społeczne czy zachowania uznane przez zbiorowość, do której przynależymy. Dzięki niej znamy swoje korzenie, wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie.
Tradycje, które omawialiśmy:
PIECZENIE PIERNIKÓW
Piernik to jeden ze smaków i zapachów zbliżających się świąt. Lubimy je jeść i zdobić nimi choinkę. Jest symbolem dobrobytu.
My podczas warsztatów kulinarnych piekliśmy i ozdabialiśmy świąteczne ciasteczka.
KOLĘDOWANIE
Pojęcie „kolęda” oznacza „podarunek noworoczny lub wigilijny, bożonarodzeniowy”. Początkowo kolędnikami byli tylko mali chłopcy, którzy chodzili od domu do domu, śpiewając kolędy z ruchomą, kolorową gwiazdą betlejemską w okresie bożonarodzeniowym.
Motylki przygotowują się do przedstawienia kolędowego w nowym roku.
KARTKI ŚWIĄTECZNE
Dziś ten zwyczaj powoli zanika. Oryginalne ilustracje oraz ciepłe, odręcznie pisane życzenia coraz częściej są wypierane przez smsy oraz emotki.
Motylki przygotowały kartki z życzeniami dla swoich rodziców, oraz całego personelu przedszkola.
SZOPKA- STAJENKA
Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy zorganizował żywą szopkę 24 grudnia 1223 roku w Greccio.
Motylki wzięły udział w powiatowym konkursie na „Najładniejszą szopkę bożonarodzeniową” wykonując szopkę w formie lampionu.
CHOINKA
Do Polski ta tradycja przywędrowała wraz z zaborem pruskim między XVIII a XIX wiekiem. Zachęcali do tego stacjonujący na naszych terenach żołnierze oraz urzędnicy. W tamtych czasach największą popularność choinka zyskała wśród arystokracji, a dopiero późnej przyjęła się wśród pozostałej ludności.
Motylki skleiły kilkunastometrowy, kolorowy łańcuch z pasków papieru i ozdobiły nim choinkę w holu przedszkola. Choinkę w Sali ozdobiły tradycyjne – ozdobami z papieru, jabłkami, orzechami, cukierkami.
WIGILIA
Wigilijny stół nie wygląda przypadkowo. Według tradycji ma on być przykryty białym obrusem, pod którym powinno znaleźć się sianko. Dlaczego? Ma ono symbolizować ubóstwo, w jakim przyszło narodzić się Zbawicielowi, w Betlejem. Natomiast w pogańskich zwyczajach, sianko pod obrusem miało przynieść rodzinie szczęście i dobrobyt na kolejny rok.
Motylki pięknie przygotowały salę i stoły do wspólnego obiadu wigilijnego. Składały sobie życzenia, śpiewały kolędy i pastorałki.