Na początku w kąciku dla rodziców pojawiły się informacje i plakaty dotyczące przystąpienia do akcji oraz PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA. Na stronie internetowej przedszkola zamieszczono adres strony AZP wraz z odniesieniem do prezentacji w strefie dla rodziców.
- W pierwszym tygodniu nauczycielki przypomniały dzieciom czym jest Piramida Żywienia Przedszkolaka i zapoznały z rodzajami zbóż i różnymi produktami zbożowymi. Dzieci oglądały nasiona, porównywały ich kształty i kolory. Dowiedziały się także w jakich regionach Polski uprawia się najwięcej zbóż. Przedszkolaki poznały Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka i chętnie razem z nimi „wędrowały” po dwóch piętrach Piramidy Żywienia Przedszkolaka.
- Drugi tydzień to poznawanie poszczególnych produktów zbożowych, które powstają w wyniku przetwarzania zbóż. Dzieciom trudno było zrozumieć, że ich ulubione kuleczki czekoladowe do mleka tak naprawdę są niezdrowe. Nasze panie kucharki stanęły na wysokości zadania, a ponieważ od lat gotują dzieciom tradycyjną „owsiankę” nie było problemu ze zjedzeniem płatków pełnoziarnistych na śniadanie. Na stole pojawio się więcej pełnoziarnistego pieczywa, koordynator poczęstował dzieci własnoręcznie upieczonym chlebem z mieszanki otrąb, mąki orkiszowej, żytniej i pszennej oraz ziaren słonecznika. Najstarsza grupa w ramach święta grupy przygotowała uroczystość dla rodziców pt:”Czego potrzeba MOTYLKOM?”. Po rozwiązaniu wszystkich zadań i zagadek dla rodziców zaproponowano poczęstunek – ale nie tradycyjny – słodki- tylko zdrowy. Dzieci wraz z rodzicami robiły kanapki na ciemnym pieczywie. Przekaski stanowiły różnego rodzaju orzechy, chrupki kukurydziane bez dodatków smakowych oraz suszone owoce. Do picia przy tak zdrowym poczęstunku nie mogło zabraknąć soku marchewkowego, który na 2 godziny przed uroczystością ,za pomocą sokowirówki zrobiła jedna z mam w przedszkolu. Niektórzy rodzice byli bardzo zdziwieni, że ich pociechy jedzą produkty, których wcześniej nie lubiły i nie jadły.
- W trzecim tygodniu akcji zajęliśmy się kaszami i ryżem oraz roślinami strączkowymi. Dzieci dowiedziały się jak otrzymuje się kasze podczas obróbki zbóż i dlaczego warto je jeść. Wędrówka ze Zwierzątkami ze Zdrowego Zakątka stała się doskonałą okazją do „podróży” do kólestwa makaronów – czyli Włoch oraz przybliżenia dzieciom bardziej odległego kraju – Chin. Zainteresowanie przedszkolaków tym orientalnym zakątkiem świata było bardzo duże, dlatego nauczycielka grupy „Motylki” poszerzyła zakres wiadomości o historię pisma i muru chińskiego, zgodnie z oczekiwaniami dzieci. W menu przedszkolnym nie zabrakło kaszy gryczanej na obiad i kaszki manny na podwieczorek. W kąciku dla rodziców pojawiła się ekspozycja różnych kasz , ryżu i nasion roślin strączkowych. Grupa „Motylki” zrobiła szyszki z preparowanego ryżu
i masy kaimakowej. Przedszkolaki miały wiele radości w czasie zajęć, ale także usprawniały w ten sposób operatywność rąk, przygotowując się do nauki pisania w szkole. Miały okazję do poszerzenia swoich wiadomości i zainteresowań.
- Czwarty tydzień zdominowaly tłuszcze : te które znamy na codzień oleje, masło, jak również w rybach, orzechach i pestkach. Dzieci z grupy „Muchomorki” wykonały mandale z nasion różnych roślin. Przy okazji omawiania tego tematu przedszkolaki mialy okazję spróbować wielu nasion /np: dynia, słonecznik/, orzechów /np: włoskie, nerkowce, laskowe, kalifornijskie/. Przedszkolaki dowiedziały się które tłuszcze należy spożywać, a których unikać. Wiele emocji wzbudzily zabawy proponowane w konspektach zajęć AZP.
Podsumowując udział w akcji „ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY” należy stwierdzić, iż dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich działaniach. Dyrektor przedszkola – mgr Grażyna Panek dołożyła wszelkich starań, aby akcja mogła się odbyć i mogli być
w nią zaangażowani wszyscy pracownicy. Nauczycielki podjęły wszelkie działania i w swoich grupach starały sie jak najlepiej zrealizować zajęcia, zabawy i uroczystości związane z akcją. Rodzice chętnie wspierali pracę przedszkola i wspomagali potrzebnymi do zajęć produktami.
Koordynator akcji: Wioletta Ogiołda
0 komentarzy