Podsumowanie udziału „PSZCZÓŁEK” w projekcie „Mały ekolog”.

Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie. Wódz Seattle

Dzisiaj, 15 czerwca w naszym ogrodzie „Cztery pory roku” zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego „Mały ekolog”. Każda Pszczółka otrzymała dyplom i jabłko.

Działania podjęte podczas realizacji projektu:

• Poznajemy świat owadów- obserwowaliśmy owady w ich naturalnym środowisku;
  • Budowa domku- hotelu dla owadów pożytecznych z zamiarem założenia w przyszłym roku szkolnym hodowli pszczół- murarek.
  • Prace porządkowe w naszej części ogrodu „4 pory roku”- sadzenie wysianych wcześniej roślin: pomidorków, słoneczników, cukinii.
  • Reaktywacja ogrodu egzotycznego-  sadzenie bananowców, zapoznanie dzieci z hodowlą i pielęgnacją  tych roślin w naszym klimacie- spotkanie z właścicielem firmy ogrodniczej „Ogrody egzotyczne”, który  jest tez sponsorem naszego ogrodu.
  • Obchody Dnia Ziemi- sadzenie przyniesionych przez dzieci bratków.
  • Dzień Sportu- podczas zabaw na boisku szkolnym uwrażliwianie dzieci na zostawienie po sobie porządku- segregacja śmieci: butelek plastikowych, papierków po słodyczach.
  • „Tydzień z Niezapominajką” w ramach Święta Polskiej Przyrody przypadającego 15 maja. Przeprowadzenie rodzinnego konkursu plastycznego „Niezapominajki to są kwiatki z bajki….”, kształcenie postaw proekologicznych wśród rodziców i dzieci poprzez podjęcie wspólnego działania konkursowego.
  • Zorganizowanie dla wszystkich grup w przedszkolu spotkania z pszczelarzem: wysłuchanie pogadanki na temat  hodowli tych pożytecznych owadów i jej znaczenia dla życia ludzi. Obserwacja roju pszczół w specjalnym szklanym ulu, zapoznanie z budową ula.
  • Udział w akcji „CHROŃ ŚRODOWISKO- ZBIERAJ ZUŻYTE BATERIE”.

„Musimy nauczyć się dbać o środowisko w którym mamy żyć. Chodzi o to, czy nauczymy się tego na czas. ” David Gates

Wych. grupy Ewa Bąk i Anna Kolp