SPOTKANIE Z BAJKĄ TERAPEUTYCZNĄ

IMG_0145    IMG_0144    IMG_0143    IMG_0140    IMG_0176

8 marca w ramach zajęć korekcyjno-kompensacyjnych odbyło się spotkanie z bajką terapeutyczną. W spotkaniu uczestniczyła p. Ania z Biblioteki Pedagogicznej w Lublińcu. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały pięknej opowieści Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem.”

Potem uczestnicy wspólnie z paniami rozmawiali o przyjaźni, o jej wartości w życiu każdego człowieka oraz o tym, że nie każda przyjaźń jest dobra.

Na zakończenie każdy narysował swojego przyjaciela. Bajki terapeutyczne są świetnym uzupełnieniem edukacji dzieci, dzięki którym można kształtować pozytywne zachowania poprzez naturalne oddziaływanie na psychikę  i emocje dzieci. Pomagają im oswoić się ze swoimi emocjami, lękiem, strachem, niepewnością, a także z nowymi życiowymi sytuacjami.
W bajkach świat przedstawiony jest z dziecięcej perspektywy, a bohaterami są inne dzieci, bajkowe postacie lub zwierzęta, obdarzone ludzkimi cechami. Dzięki takiemu doborowi bohaterów, dzieciom łatwiej jest się z nimi identyfikować  i powielić ich zachowanie w trudnej sytuacji.

Pamiętajmy, że czytanie nie tylko uczy, bawi i wychowuje, ale przede wszystkim pozwala na przyjemne spędzenie czasu z dzieckiem, budowanie zaufania i więzi w relacji rodzic–dziecko, która stanowi podstawę sukcesu wychowawczego.

Beata Wilk- pedagog terapeuta