ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI U PSZCZÓŁEK

IMG_20201110_111735    IMG_20201110_111455    IMG_20201110_105239    IMG_20201110_112147    IMG_20201110_103155

„Kto ty jesteś?- Polak mały”

We wtorek 10.11 listopadowe święto postanowiliśmy uczcić uroczyście. Wszyscy przyszliśmy do przedszkola w odświętnych strojach. Razem obejrzeliśmy fragmenty koncertu Patrycji Lipińskiej „Polska- nasz wolny kraj. Koncert patriotyczny 2020”. Poczuliśmy się jak w prawdziwej filharmonii i jak to na koncertach bywa- w przerwie był słodki poczęstunek, też w barwach biało-czerwonych.

Wzięliśmy też z całym przedszkolem udział w akcji #SzkołaDoHymnu . O godz. 11.11 nasza grupa odsłuchała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. My zaśpiewaliśmy tylko pierwszą zwrotkę i refren, ale na przyszły rok nauczymy się już pozostałych trzech.

Wychowanie patriotyczne rozpoczyna się od progu rodzinnego domu i towarzyszy dzieciom również w przedszkolu i w codziennym życiu.

My Pszczółki, choć jesteśmy jeszcze małe , potrafimy rozpoznać i nazwać nasze symbole narodowe: flagę, godło i hymn. Potrafimy też w grupie zaśpiewać pierwszą zwrotkę i refren „Mazurka Dąbrowskiego”, a na „urodziny” Polski zrobiłyśmy wspólnie biało-czerwoną laurkę. W tym tygodniu będziemy się jeszcze uczyć najpopularniejszego chyba wiersza patriotycznego dla dzieci – „Katechizmu polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy napisanego w 1900 r. Wiersz jest znany też pod tytułem „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” albo „Katechizm młodego Polaka”. Zaczyna się od słów „Kto ty jesteś? – Polak mały”

Już u małych dzieci należy kultywować szacunek do symboli narodowych, do małej i wielkiej Ojczyzny. Dobry przykład dorosłych dostarcza dziecku wzorów zachowania w kontakcie z symbolami narodowymi i reagowania na nie. W wychowaniu patriotycznym dzieci chodzi kształtowanie postaw emocjonalnego przywiązania do ojczystego kraju, o rozwijanie pozytywnych zachowań społecznych i cech charakteru dobrego Polaka-patrioty.

Wychowawczynie grupy E. Bąk i A. Kolp