MOTYLKI W KUCHNI

IMG_1618   IMG_1615   IMG_1610   IMG_1602   IMG_1605

We wprowadzaniu dzieci w świat zawodów niebanalne znaczenie mają spotkania zawodoznawcze z przedstawicielami różnych profesji, podczas których osoby opowiadają o charakterze swojego zawodu, odpowiadają na pytania. Dodatkowo dzieci mają możliwość bezpośredniej obserwacji  czynności zawodowych, poznają ich nazwy, poszerzają słownictwo, poznają efekty pracy oraz dostrzegają trud i znaczenie społeczne danego zawodu.

W ramach realizacji zadań innowacji pedagogicznej „Zawodowe drogowskazy”  Motylki mogły poznać tajemnice kuchni z 84-letnią historią w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. K. Mańki w Lublińcu.

Najpierw p. Basia- szefowa kuchni- w kilku zdaniach opowiedziała nam o swojej pracy, o maszynach potrzebnych w tak dużej kuchni oraz poszczególnych pomieszczeniach wchodzących w jej skład. Potem pozwoliła nam zajrzeć we wszystkie zakamarki i odrywała przed nami kolejne tajemnicze pomieszczenia. Kuchnia okazała się niesamowitym miejscem, w którym duch historii przeplata się z nowoczesnością: ogromne kotły i kociołki do gotowania zup, patelnie, maszyny i ….stary piec węglowy, który służy już tylko jako ozdoba. Widzieliśmy też chlebownię,  magazyn żywności ze starym, rzeźbionym kredensem, na półkach którego w równych rzędach posegregowane  były produkty spożywcze, na co dzień wykorzystywane do przygotowywania posiłków dla mieszkających i uczących się w SOSW niepełnosprawnych dzieci oraz stołówkę.

Beata Wilk