65 LAT PRZEDSZKOLA NR 2

Bywają w życiu chwile, które w pamięci zostają
i choć czas szybko mija- one nie przemijają.

9 czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy jubileusz 65 rocznicy jego powstania. Obecnie jest to najstarsze przedszkole w naszym mieście. Chociaż za otwarcie Przedszkola Nr 2 przyjmuje się datę 4 kwietnia 1945 roku, to w historii Lublińca nazwa „Przedszkole Nr II” pojawiła się już w okresie międzywojennym. W sprawozdaniu za rok szkolny1935/36 w ,,Kronice Szkoły’’ użyto po raz pierwszy nazwy ,,przedszkole’’. Chodziło o zmianę lokalizacji placówek. Przedszkola I i III umieszczono w byłej bursie gimnazjalnej przy ul. Żwirki i Wigury oraz przy ul. Sobieskiego. Przedszkole nr II mieściło się we własnym budynku Zakładu Psychiatrycznego przy ul. Grunwaldzkiej.( dane pochodzą z artykułu J. Fikusa „Pierwsze przedszkola w Lublińcu”)
W tym uroczystym dla nas wszystkich dniu zebraliśmy się o godz. 14.00 w ogrodzie przedszkolnym. Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Miasta Lublińca pan Edward Maniura, Przewodniczący Rady Miasta Piotr Półtorak, Przewodnicząca Komisji Oświaty Renata Pilawa i radni: Zygmunt Anczok, Wojciech Jędryka, Jan Springwald.
Dyrektor ZOPO pani Marzena Grzyb, Dyrektorki lublinieckich przedszkoli i Szkół Podstawowych, nasi byli Pracownicy, Rodzice naszych przedszkolaków. Wszystkich serdecznie powitała pani Dyrektor Grażyna Panek. Całą uroczystość prowadziła p. Wiola Ogiołda ubrana w strój śląski- podkreśliłyśmy tym fakt, iż w programie nauczania ważną rolę odgrywa regionalizm. W naszej pracy wychowawczo- dydaktycznej staramy się, przybliżać dzieciom piękno, kulturę i historię Polski, a w szczególności regionu śląskiego.
Następnym punktem uroczystości były występy przedszkolaków. Każda grupa przygotowała swój występ pod kątem tego, co na co dzień robimy w przedszkolu.
Szanuj przyrodę” to program 3-4 latków . Najmłodsi przedszkolacy pięknie wyrecytowali  wiersz, a potem zatańczyli „Taniec motyli”.- zdjęcia
4-latki wystąpiły z programem „Polska- moja ojczyzna”, który rozpoczęły polonezem, później były wiersze „Polska” i „Katechizm małego dziecka” oraz piosenka „Co dzieci widziały”. Dzieci zaprosiły wszystkich gości do wspólnego śpiewu piosenek „Płynie Wisła płynie…” i „ Jak długo na Wawelu”
Program 5-latków : „Piraci” to występ tegorocznych laureatów konkursów piosenki przedszkolnej: Szymona Podgrodzkiego i Karola Kozłowskiego, którym dzielnie pomagała reszta grupy.
6 latki przygotowały ludowe tańce : „Trojak”,” Kowal” a życzenia po śląsku składał kominiarz. Wszyscy razem z zaproszonymi gośćmi zaśpiewali „ Karolinkę” i „Karlika”
5-6 latki przedstawiły nam historię powstania naszego przedszkola oraz przypomniały nam, w co kiedyś bawiły się dzieci w przedszkolach.
Po występach przedszkolaków zaprezentowali się nasi absolwenci: uczniowie LO im. A. Mickiewicza, Gimnazjum Nr2, Szkoły Podstawowej Nr 1. Za ich udział w naszej imprezie, za pamięć o przedszkolu i miłe wspomnienia serdecznie im dziękujemy.
Wszystkie występy nagradzane były gromkimi oklaskami.
Po występach przedszkolaków pani Dyrektor podziękowała długoletnim pracownikom naszego przedszkola za ich pracę wręczając im listy gratulacyjne i drobne upominki. Podziękowała również Przyjaciołom Przedszkola- Sponsorom, Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości, wręczając im podziękowania.
Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe plakietki oraz płyty z prezentacją multimedialną „65 lat minęło”.
II część uroczystości to poczęstunek: bigos i kiełbaski, kawa, ciasto oraz atrakcje dla dzieci w postaci „dmuchańców”, stoiska z watą cukrową i popcornem. Zabawa trwała do godz. 18.00.
W tej części rozmowom, wspomnieniom z czasu pracy lub pobytu w przedszkolu nie było końca. Nasze spotkanie po latach upłynęło w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Okazało się nawet, że do Przedszkola nr2 uczęszczali dzisiejsi dziadkowie i babcie naszych przedszkolaków.
Przedszkolacy, p. Dyrektor i Pracownicy Przedszkola Miejskiego Nr 2 SŁONECZNA CHATKA serdecznie dziękują wszystkim Gościom za przybycie i uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości. Dziękujemy też Sponsorom i Rodzicom naszych przedszkolaków za pomoc w jej przygotowaniu.
1000 buziaków od wdzięcznych Przedszkolaków!!!!