Gwiazdkowe spotkania w Słonecznej Chatce

Przedszkole SŁONECZNA CHATKA  jest miejscem, gdzie dzieci bardzo chętnie przebywają, gdzie uczą się i bawią w przyjaznej atmosferze. Nauczycielki realizują różnorodne cele,  w swojej pracy starają się przybliżyć dzieciom tradycje, historię nie zapominając o czasie teraźniejszym.

W grudniu 2011 r. zaczęliśmy realizować projekt „Gwiazdkowe spotkania w SŁONECZNEJ CHATCE”. Cztery tygodnie Adwentu zaakcentowałyśmy poprzez przedstawienie naszym przedszkolakom ludzi, którzy w sposób bardzo przystępny, a zarazem ciekawy przybliżyli swoje przeżycia i historie związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Pani dyrektor zaprosiła w nasze przedszkolne progi Gości.

Byli to:

• pan Kazimierz Bromer- przewodnik turystyczny, miłośnik ziemi lublinieckiej i Przyjaciel naszego przedszkola, który wprowadził dzieci w odległe czasy swojego dzieciństwa. Opowiadał, jak dawno temu obchodzono Święta Bożego Narodzenia. Dzieci zadawały dużo pytań, bo opowieść byłą bardzo ciekawa.
  • 6 grudnia zawitał do nas Św. Mikołaj, który opowiedział dzieciom prawdziwą historię biskupa z Mirry i  rozdał dzieciom prezenty. W tym roku naszym Mikołajem był właściciel Katowickiej Firmy pan Kazimierz Dworniak.
  • Trzecim gościem, który wprowadził ans w  świat nam odległy, tajemniczy i zarazem groźny był
    p. Łukasz Sz.- komandos z lublinieckiej Jednostki Wojskowej. Jego opowieść dotyczyła świąt, które przeżywają żołnierze poza granicami naszego kraju. Dzieci zadawały wiele pytań, na które nasz Gość cierpliwie odpowiadał.
  • W czwartym tygodniu o tradycjach związanych ze świętami i o drzewkach świątecznych opowiadał leśniczy- pan Andrzej Gajda. Dzieci poznały historię zdobienia świerka oraz wysłuchały bajki „Świąteczne drzewko”.

Cykl spotkań uważam za bardzo udany. Ciekawi ludzie zebrani w miejscu, gdzie ciekawość dzieci, ich zainteresowania czasami dawnymi i współczesnymi mieszała się z radością oczekiwania Świąt Bożego Narodzenia dała nam- nauczycielom satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Nasz projekt z pewnością zrealizujemy w przyszłym okresie adwentowym, gdzie wspólnie z dziećmi poznamy nowych, ciekawych ludzi.

Grażyna Panek